Putin’i destekleyen Rus balerin vatandaşlıktan çıkardı

60 yaşındaki Ilze Leipa, Rusya medyasına verdiği röportajda Kremlin’i destekledi ve Baltık ülkelerini eleştirdi.

Sovyet döneminden Letonyalı bir bale yıldızının kızı olan 60 yaşındaki Ilze Liepa, komünist yönetimin son on yılında Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu’nun düzenli solistiydi. Ayrıca Bambi’nin Sovyet dönemi uyarlamasında ve diğer birçok Rusça filmde rol aldı.

Putin’in başkanlığının ilk yıllarında kendisine, Rusya Halk Sanatçısı unvanı da dahil olmak üzere, Rus devletinin sanat alanından isimlere verdiği en yüksek ödüllerden bazıları verildi.

Hayatının neredeyse tamamını Rusya’da geçirmiş olmasına rağmen, Litvanyalı dansçı Petras Skirmantas ile uzun süreli işbirliği nedeniyle 2000 yılında kendisine Litvanya vatandaşlığı verildi.

“TEMEL DEĞERLERLE İLGİLİ ÇATIŞMA GÖRÜLÜYOR”

Bu onur, Putin rejimini tüm kalbiyle destekledikten ve Rus medyasına verdiği bir röportajda Baltık devletlerini eleştirdikten sonra Başkan Nauseda tarafından iptal edildi. Liepa görüşmeciye “Başkanımızın ne söylediği konusunda hiç şüphem yok” dedi. “Bana öyle geliyor ki artık bunun temel değerlerimiz arasındaki çatışmanın ne olduğunu tam olarak anlıyoruz.”

Baltık ülkelerindeki bir dizi Sovyet savaş anıtının yıkılmasıyla ilgili bir soruya Liepa şunları söyledi: “[Baltık ülkelerinden] çok utanıyorum ve çok üzgünüm… Ne yazık ki oradaki insanların küçük bir grup tarafından rehin tutulduğunu anlıyoruz. bir grup insan. Vladimir Putin gibi vatanına hizmet eden, görevine sadık bir lidere sahip olduğumuz için son derece şanslıyız.”

Bu sözler, Ukrayna’yı destekleyen ve Rusya’yı güvenliğine yönelik en ciddi tehdit olarak gören Litvanya’da öfke yarattı.

“Burada Litvanya devleti fikrine karşı çıkan, bize karşı olan her şeyi yücelten, Ukrayna’yı küçümseyen ama yine de Litvanya pasaportu olan bir karakter var. Litvanya parlamentosunun savunma ve güvenlik komitesi başkanı Laurynas Kasciunas, ulusal yayın kuruluşuna yaptığı açıklamada, “Bu yanlış” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x