Davutoğlu’ndan seçim değerlendirmesi: “AKP dağılıyor”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Karar TV’de yayımlanan Gündem Özel programının konuğu oldu. Yerel seçim sonuçlarına dikkat çeken Davutoğlu, “CHP’nin yerel seçimlerdeki başarısında bedeller ödedik. Türk siyasetinde benim kadar ağır bedel ödeyen insan azdır. Protestoları göze aldık” mesajını verdi. MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘yerel halk’ (locals) ifadeleriyle gündeme gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i hedef alan açıklamasıyla ilgili de Davutoğlu, “Ekonomi bilgisinden yoksun bir açıklama. Takip ettiği siyaset bilgi değil, algı siyaseti. İngilizce bilen ekonomi forumlarına katılan herkes ‘locals’ ifadesinin yerleşik yatırımlar için kullanıldığını bilir. Ekonomide Şimşek’in günah keçisi ilan edilme sürecinde düğmeye basıldı” diye konuştu.

‘AK PARTİ YEREL SEÇİM SONRASI DAĞILMA SÜRECİNE GİRDİ’

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçimlerde mağlubiyet yaşadığına vurgu yaparak Bahçeli’nin bu ittifaktaki rolüne dikkat çekti. Yerel seçimlerde yüzde 0.07 oy alan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “AK Parti yerel seçim sonrası dağılma sürecine girdi” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bahçeli, AK Parti’yi dizayn etmeye çalışıyor. 31 Mart sonrası Cumhur İttifakı dağılmaya başladı. Cumhur İttifakı yavaş yavaş parçalanıyor. Önce Yeniden Refah Partisi ayrıldı, ayrılmadıysa bile bir çizgi koydu. AK Parti içerisinde tartışmalar var. Görülen bir parçalanma olmasa bile ortak çıkarları olduğu için birleşiyorlar. Geçen sene Millet İttifakı seçimi kazanamayınca muhalefette ciddi bir dağınıklık oldu. Şimdi ise yerel seçim yenilgisi sonrası Cumhur İttifakı’nda aynı dağılma süreci adım adım başlıyor. Sayın Bahçeli, Mehmet Şimşek çıkışıyla birlikte ‘biz ekonomiden sorumlu değiliz’ mesajını verdiğini düşünüyorum”

‘ERDOĞAN’IN BAHÇELİ İLE SEÇİM KAZANMA ŞANSI YOK’

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yol ayrımında olduğunu ileri sürerek şöyle konuştu:

“Erdoğan’ın artık Bahçeli ile seçim kazanma şansı yok. Sayın Erdoğan’ı önümüzdeki günlerde çok ciddi yol ayrımları bekliyor. Bu yol ayrımlarına nasıl karar vereceği de hem AK Parti’nin hem de şahsi kariyerinin nasıl gideceğine ve hatta nasıl biteceğine karar verecek”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x